Esztergom

Dovoľte nám predstaviť Vám Ostrihom, bývalé hlavné mesto Uhorska, ktoré leží na hranici Slovenska a Maďarska. Hranicou týchto dvoch krajín na tomto mieste je rieka Dunaj, a sú spojené mostom Márie Valérie, ktorý bol znovu otvorený v roku 2001. Ostrihom je sídlom Maďarskej Katolíckej Cirkvi, so symbolom mesta- Baziliky svätej Alžbety, ktorého počiatky sa datujú do 11steho storočia.

Výlet sa začne krátkou jazdou vlakom k Bazilike, kde si môžete vychutnať očarujúci výhľad na rieku Dunaj a Slovenské mestečko Štúrovo, ktoré leží na opačnom brehu rieky. Mestský sprievodcovia Vás oboznámia s bohatou históriou Ostrihomu a ich dominantnej Baziliky.  Budete mať možnosť naplno si vychutnať krásu miesta, kde dve rôzne kultúry obklopujú majestátny Dunaj, a oboznámiť sa s dlhoročnou dôležitou cirkevnou časťou Ostrihomskej histórie.

História Ostrihomu a Baziliky Sv. Alžbety

Sídlo Katolíckej Cirkvi v Maďarsku bolo postavené na mieste prvej katedrály, ktoré súčasne bolo aj miestom narodenia Uhorského kráľa Sv. Štefana, ktorý tu bol korunovaný v roku 1000 AD. Prestavaný v 19tom storočí v neo-klasicistickom štýle je tento kostol najväčším v Maďarsku a tretím najväčším v Európe. Tento architektonický skvost bol tiež navštívený pápežom Jánom Pavlom II počas jeho výletu do Maďarska v roku 1991.

Ostrihom je jedným z najstarších miest v Maďarsku. Mesto vzniklo v roku 972 AD a vždy zohrávalo dôležitú rolu v Maďarskej histórii, nakoľko bolo hlavným mestom Uhorska do 13teho storočia. Po Mongolskej invázii sa kráľ Béla IV rozhodol premiestniť kráľovské sídlo do Vyšehradu a neskôr do Budy. Svoj palác venoval arcibiskupovi a spravil tak z Ostrihomu cirkevné centrum.