Pešia prehliadka s dómom

Príbehy a tajomstvá. Práve nimi dýcha gotický dóm svätého Martina – hlavný bod našej prehliadky. Katedrála bola korunovačným miestom uhorských kráľov, preto aj špičku jej veže zdobí obrovská pozlátená kópia uhorskej kráľovskej koruny, ktorou v tejto katedrále korunovali 11 uhorských kráľov a 8 kráľovien.

Zo všetkých žien, ktoré boli v katedrále korunované, bola jedna korunovaná nie za kráľovnú, ale za uhorského kráľa. Bola to Mária Terézia, potrebovala odsúhlasenie korunovácie pred Uhorským snemom. Využila na to svojho maličkého synčeka, ktorého priniesla na snem a pri pohľade na slzy kráľovnej a malé bábätko uhorskí šľachtici poskytli kráľovnej súhlas na korunováciu a potrebnú pomoc vo vojne s Pruskom.

Pokladom v katedrále je aj sakristia, ktorá ukrýva cenné cirkevné predmety, v katakombách sú pochovaní významní cirkevní hodnostári, šľachtici a umelci. Uvidíte sochu Piety zo 17. storočia, ktorá bola vytvorená na uzmierenie ducha vraha, ktorý nenachádzal pokoj, a aj krásnu bronzovú sochu svätého Martina, ktorý sa delí o svoj plášť so žobrákom.

Po návšteve katedrály sa prejdete pôvodnou korunovačnou cestou. Vedie na Hlavné námestie a zdobia ju mosadzné korunky. Dokážete ich všetky spočítať?

Nevynecháme ani mestskú radnicu, Primaciálny palác, Františkánsky kostol a ďalšie dôležité pamiatky, ktoré by Vám nemali uniknúť. Naši sprievodcovia vám porozprávajú o mnohých udalostiach spätých s honosným a bohatým životom kráľov.