Komunistická Bratislava

Nielen sláva a rozkvitajúce mestá patria k našej minulosti. Podpísali sa na nej aj obdobia, pri ktorých sme radi, že ich spomíname už len v minulom čase. Komunizmus v podobe šedých budov a architektonickej jednotvárnosti spoznáte počas autobusovej prehliadky mestom.

So sprievodcom, ktorý vám vyrozpráva neslávne príbehy a zaspomína na staré časy sa prenesiete do čias, kedy po uliciach mesta jazdili Škodovky, Lady a Trabanty, deti si obliekali pioniersku rovnošatu, na všetky socialistické sviatky bolo mesto vyzdobené vlajkami a komunistickými heslami, ulicami tiahli sprievody s mávadlami a v obchodoch sa stáli dlhé rady na pomaranče a toaletný papier a džínsy sa dali kúpiť len v špeciálnych obchodoch.

Počas prehliadky uvidíte Slavín, pamätník sovietskej armády, ktorá oslobodila Bratislavu v roku 1945. Z terasy Parlamentu si doprajete výhľad na „betónovú džungľu“ – najväčšie panelákové sídlisko v republike, Petržalku.

Zorientovať sa medzi panelákmi je takmer nemožné. Petržalčania zo žartu tvrdia, že ulice sú preto také kľukaté, aby imperialisti útočiaci tankami na socialistické Československo zablúdili v krivoľakých uliciach tejto mestskej časti nachádzajúcej sa priamo na hraniciach Rakúska.

Neunikne vám ani Námestie slobody, kde sa konali povinné manifestácie a ani atypická budova Slovenského rozhlasu v tvare obrátenej pyramídy. Typické bytové domy z 50-tych a 60-tych rokov lemujú bývalú ulicu Februárového víťazstva a tu sa nachádza aj bývalé sídlo tajnej polície tzv. „Stalinov hrad“. Kto sa sem raz dostal, tak ľahko ho už neopustil. Dom odborov, ako aj Most Slovenského národného povstania, sa s Vami o svoju minulosť tiež radi podelia.

Dnešný dom kultúry Istropolis má steny obložené kubánskym mramorom, darom prezidenta Castra.

Aj mnohé historické budovy boli využívané Komunistickou stranou a jej podriadenými organizáciami. Aj súčasný prezidentský palác bol v tomto období Domom pionierov. Pionierska organizácia pripomínala skautskú, s tým rozdielom, že bola založená na komunistickej ideológii. Deti chodili cez sviatky v modrých rovnošatách a mali červené šatky okolo krku.