Červený Kameň

V malebnom regióne Malých Karpát, neďaleko obce Častá sa nachádza stredoveký hrad Červený Kameň, ktorého počiatky siahajú do 13. storočia.

Pôvodne mal stáť na inom blízkom kopci, ale každú noc nejaké neznáme sily, víly alebo obri, preniesli všetok materiál na miesto, kde dnes stojí tento hrad. Nakoniec stavitelia hradu vyhoveli rozprávkovým obyvateľom kopca a postavili hrad tam, kde chceli oni.

V priebehu nasledujúcich storočí bol majetkom dvoch významných aristokratických rodín, najskôr patril Fuggerovcom a potom Pállfyovcom.

Dnes je hrad otvorený verejnosti, v jeho priestoroch môžete obdivovať starý dobový nábytok uhorskej šľachty. Trasa prehliadky vedie dvadsiatimi štyrmi bohato zariadenými miestnosťami. Návštevník prechádza salónmi, spálňami, jedálňou i rytierskou sálou, kde si môže prezrieť inštaláciu dobového interiérového zariadenia šľachty od obdobia renesancie po obdobie secesie.

Veľkou atrakciou sú aj pivničné priestory, ktoré patria k jedným z najväčších v strednej Európe. Za Fuggerovcov sa v pivnici pôvodne skladovala meď, ale poloha hradu v Malokarpatskej vinárskej oblasti vám napovie, na čo sa neskôr pivnice používali.

Ak sa vám po vašej návšteve bude zdať, že ste tento hrad už niekedy videli, možno sa nemýlite, je obľúbenou kulisou pre filmárov.